Kiedy zaczynałem swoją przygodę z wyczynem, jeden z moich bardziej doświadczonych kolegów powiedział mi, że mam łowić punkty, a nie ryby, skupiać się na tym co woda w danej chwili daje, a nie na tym w czym czuję się najmocniejszy. W myśl tych zasad dobry zawodnik powinien być uniwersalny, tak aby wpasować się w każde zastane nad wodą warunki. Dlatego też cały czas staram się poprawiać technikę wędkowania różnymi metodami. Najwięcej bez wątpienia łowię tyczką, staram się nie zapominać o uklejach, a od dwóch lat bardzo duży nacisk kładę na odległościówkę.
Każdy kto okrzepł w temacie łowienia na matcha wie doskonale, że aby dostosować się do różnych warunków nad wodą takich jak: (I) odległość, (II) głębokość łowiska (III) gatunki ryb, (IV) uciąg, trzeba posiadać komplet różnych wagglerów. Dla mnie najbardziej uciążliwym tematem związanymi z wagglerami było ich przechowywanie. Różnego rodzaju tuby są niepraktyczne, nieporęczne, nie dają możliwości szybkiego przeglądu wagglerów i często też nie zabezpieczają należycie naszych spławików, których ceny nierzadko osiągają 30-40 zł.
Mając powyższe fakty na uwadze postanowiłem zaprojektować pudełko dedykowane do przechowywania wagglerów. Pracując nad jego projektem chciałem, aby było ono zarówno funkcjonalne jak i estetyczne. W moim odczucie taki właśnie produkt udało mi się stworzyć.
I. Pierwszy rzut oka
Na początek chciałbym napisać kilka słów o wyglądzie pudełka i o jego wykonaniu. Samo pudełko ma wymiar 30 x 44 cm. Ramka wykonana jest z twardego drewna jesionowego. Zewnętrzna cześć pudełek wykończona jest na ciemny machoniowy kolor, z kolei wnętrze jest jasne. Lakiery, jakimi pokryto pudełko mają zapewnić jego trwałość.
Z jednej strony zabezpieczają je przed wilgocią, a z drugiej przed wgnieceniami i głębokimi zarysowaniami. Bardzo ważne było dla mnie także, żeby nie pozostawiały zapachu. Pudełko z zewnątrz pokryte jest czterema warstwami lakieru nominalnie używanego do zabezpieczania desek podłogowych. Taki lakier jest twardy odporny na uszkodzenia, zarysowania, łatwo się czyści i co jest równie ważne idealnie kryje malowana powierzchnię. Wewnętrzna część pudełka pokryta jest lakierem zabezpieczającym przed wilgocią.
II. Ujęcie szczegółowe
Staranność wykonania pudełek wydać tutaj na każdym kroku. Na początek sposób złożenia ramek: Ramka nie jest skręcana czy spajana na kołkach.
Zastosowano tutaj połączenie czopowe na tzw. zakładkę. Jest to najbardziej klasyczny, ale i najtrwalszy sposób wykonania połączeń drewnianych. Wszystkie elementy są do siebie przystające, brzegi ramek idealnie się ze sobą zgrywają. Obydwie połówki pudełek licują się ze sobą. Wszystkie brzegi pudelek wykończono półokrągłym frezem.
Na froncie wygrawerowany jest napis GN WAGGLERS BOX. Na indywidualne zlecenie można dodać wasz napis. Ja np. dodałem swoje imię i nazwisko.
III. Elementy montowane
Jak wspomniałem wcześniej zawiaski i zatrzaski montowane są przy pomocy wkrętów do jesionowej ramki. Twarde drewno jakim jest jesion zapewnia pewny montaż zawiasków i zatrzasków. Zastosowanie miękkiego drewna np. sosnowego groziłoby możliwością przypadkowego ich wyrwania.
Do zamknięcia pudełek służą dwa solidne duże metalowe zatrzaski galwanizowane na złoty kolor.
Z jednej strony zapewniają one pewne zapięcie, a z drugiej ich rozmiar pozwala na łatwą ich obsługę nawet przez osoby o dużych dłoniach (sam mam przeszło 190 cm wzrostu i często operowanie przy małych zawiaskach pudełka na przypony było dla mnie uciążliwe).
Bardzo starannie wykonano również montaż zawiasków.
Zawiaski schowano do wnętrza pudełka a na zewnątrz wystaje tylko ich oś. Moim zdaniem takie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej estetyczne w stosunku to montażu zawiasków na zewnątrz.
IV. Wnętrze
Wnętrze pudełka ma rozmiary 42 x 28 cm bez problemu pomieścimy w nim największe wagglery. W środku znajdują się trzy rzędy pianek montażowych do wpinania w nie wagglerów.
Same pianki zostały tak dobrane aby były na tyle miękkie by łatwo wpiąć w nie spławiki ale równocześnie na tyle twarde aby je utrzymać w każdej możliwej pozycji.
W trzech rzędach pianek znajduje się sloty na spławiki.
W każdej połówce pudełka możecie zamontować po 11 wagglerów łącznie 22 sztuki. Myślę, że taka ilość spokojnie zadowoli najbardziej wymagających zawodników. Spławiki montujemy w otwory w dwóch rzędach pianek: za podstawę korpusu oraz za antenę. Trzeci rząd pianek służy do wpinania w nie wymiennych anten lub obciążenia zdjętego z wagglera w trakcie wędkowania.
Podsumowując GN Waggler Box w moim odczuciu jest produktem wykonanym funkcjonalnie i estetycznie. Dedykowany jest dla najbardziej wymagających zawodników ceniących sobie jakość wykonania. Produkt można wykończyć indywidualnie zaopatrując go w imię i nazwisko właściciela czy logotyp klubu. Myślę też że świetnie sprawdzi się np. jako upominek. Pudełka dostępne są w zakładce dziale sklep, zakładka Pudełka GN.
z wędkarskim pozdrowieniem
Mateusz Przebięda