Od roku mam przyjemność wędkować przy użyciu spławików węgierskiej firmy Dino. Nikomu w Polsce nieznana marka zaczęła mieć coraz większą rzeszę oddanych użytkowników. Patrząc na jakość produktu wcale mnie to nie dziwi. Otrzymywałem od was wiele zapytań dotyczących przyszłej dostępności wagglerów i sliderów. Pewnie część z was zauważyła, że w niektórych moich materiałach przewijały się spławiki odległościowe Dino. Jesienią i wiosną tego roku miałem okazję przetestować większość spławików matchowych Dino i przyznam, że jestem z nich bardzo zadowolony. Dtalego też postanowiłem udostępnić wam te produkty. Są one dostępne tutaj.
Zapraszam Was do zapoznania się z krótkim opisem wagglerów i sliderów Dino. W tekście tym starałem się podać jak najwięcej suchych faktów podpierając je także materiałem fotograficznym, tak abyście mogli poznać te spławiki jak najbardziej szczegółowo.
1. Wagglery:
Wagglery są spławikami wyposażonymi w własne obciążenie montowane w postaci talerzyków. W zależności od głębokości łowiska, warunków atmosferycznych, uciągu oraz intensywności brań na żyłkę zakładamy różną ilość obciążenia, którego równowartość wagową uprzednio odejmujemy ze spławika poprzez ściągnięcie talerzyka. Generalnie więcej obciążenia na żyłkę zakładamy, kiedy łowisko jest głębsze, a wędkowanie utrudnia wiatr i fala. Poniżej znajdziecie opis pięciu moim zdaniem najciekawszych wagglerów Dino.
1.1 Master:
Jest to tradycyjnie wykonany waggler z gruszkowatym korpusem z balsy i krótką antena z pawiego pióra do której przymocowano przedłużkę z włókna węglowego z zwieńczeniem anteny.
Korpus i podstawa anteny pokryta jest kilkoma warstwami twardego lakieru (nie farby!), która zabezpiecza korpus przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz chłonięciem wody.
Wielką zaleta tego wagglera jest jego niesamowita czułość, doskonale sygnalizuje nawet najdelikatniejsze brania. Świetnie pokazuje także brania wystawiane.
Dostępny jest w gramaturach 4g-8g-12g co predysponuje go do użycia na bliskich i średnich dystansach. Jest to jeden z moich ulubionych wagglerów Dino.
1.2 Specjal:
Można napisać, że jest to najbardziej klasyczny i zarazem najbardziej lubiany przez rodzimych wędkarzy typ wagglera. Pod względem użytych materiałów jest to spławik bardzo podobny do modelu Master.
Posiada lakierowany korpus z basy, antenę z pawiego pióra, która jest zwieńczona adapterem służącym do montażu wymiennych antenek.
W zestawie dostępne są trzy anteny: (I) Leszczowa – pusta w środku z przedłużką z włókna węglowego, (II) tubowa duża – antena stosowana przy delikatnych braniach jest ona nasuwana bezpośrednio na pawie pióro (III) Tubowa mała – antena o niewielkiej średnicy, pusta w środku i montowana do wnętrza adaptera.
Waggler Specjal dostępny jest w następujących gramaturach: 8g-10g-12g-14g-16g. Jest to spławik przeznaczony do połowów na średnim i dalekim dystansie.
1.3 Carbon Match:
Jest to waggler zupełnie inaczej zbudowany od dwóch powyższych, o ile korpus wykonany jest z balsy to antena jest węglowa.
Pierwszy raz spotkałem się w tego typu konstrukcją w wagglerach. Antena zwieńczona jest adapterem do którego możemy zamontować antenę leszczową oraz pustą.
Cały waggler wykonany jest bardzo estetycznie, malowanie korpusu przykuwa oko.
Carbon match jest dostępny w gramaturach 8g-12g-16g-20g-24g co predysponuje go do użycia na średnich dalekich i bardzo dalekich dystansach.
Logic:
Ten model waglera jesienną poddałem bardzo ciężkim testom. Właściwie wszędzie tam gdzie musiałem używać spławika montowanego na stałe łowiłem jednym i tym samym 12 g Logic’kiem. Oddałem nim przeszło 1000 rzutów i w dalszym ciągu wygląda jak nowy.
Na lakierze nie pojawiły się pęknięcia, nie zgubiłem też żadnej anteny (przez 90% czasu łowiłem anteną leszczową do tego jeden raz tubową i pustą). Logic jest trwały i najzwyczajnie na świecie łowi się bardzo przyjmenie. Daleko i stabilnie lata, a dzięki wymiennym antenom świetnie sygnalizuje brania w każdymch warunkach. Wszystko to zachęciło mnie do wprowadzenia tego modelu do sprzedaży.
Sam waggler wykonany jest z naturalnych materiałów: balsy i pawiego pióra, niemniej jednak w wykonaniu nieco odbiega od najczęściej używanych na polskim rynku spławików odległościowych. Zasadnicza różnica polega na kształcie korpusu. Zazwyczaj w waglerach ma on lekko beczułkowaty obłą formę, podczas gdy w Logicu ma on kształt złączonych podstawami nieprzystających do siebie stożków.
Takie rozwiązane od razu przypadło mi do gustu. Spławik o takim korpusie jest bardziej smukły, świetnie zachowuje się w locie nie wpada w żadne zawirowania i drgania leci do celu jak strzała. U podstawy korpusu zamontowano obciążenie w dość sporej ilości np. w modelu 12 g na żyłkę zdjąć możemy, aż 6 g obciążania. Ma to niebagatelne znaczenie podczas łowienie w ciężkich warunkach bądź w sytuacjach w których zamierzamy bardzo stabilnie podać przynętę. Korpus podobnie jak w innych wagglerach Dino pokryty jest twardym lakierem.
Długa antenę wykonano z pióra pawiego do którego zamontowano specjalny adapter służący do montażu antenek: pustej i leszczowej, dodatkowo bezpośrednio na pawie pióro mamy możliwość założenia grubej anteny tubowej.
Logic występuje w gramaturach 10g-12g-14g idealnie sprawdzi się do wędkowania pomiędzy 30-45 m.
Waggler 2:
Tak jak Logic’a można uznać za konstrukcję w pewnym sensie nietypową tak waggler 2 to klasyka w czystym wydaniu. Jest to bardzo popularny i lubiany w Polsce ołówkowy waggler.
Spławik wykonano z długiego pawiego pióra na którego zwieńczeniu wklejono plastikowy adapter do montażu anteny leszczowej oraz pustej.
Co ciekawe do tego spławika odległościowego możemy zamontować anteny z innych matchowym modeli Dino.
Bardzo ciekawie wygląda połączenie Waggler’a 2 z antena od model Master, którego efektem jest lekki blisko 60 cm spławik. Bez wątpienia żyłka zatopiona na taką głębokość, znajduje się poniżej podstawy ewentualnego przypowierzchniowego falowania, dzięki czemu nasz zestaw jest mniej podatny na dryf.
Model ten dostępny jest w gramaturach 4g-5g-6g-7g dedykowany jest do delikatnej odlegościówki na dystansie 20m-30m.
2. Slidery:
Drugim typem odległościowego spławika, który powinien znaleźć się w naszym arsenale obok wagglera jest slider. Ten typ spławika pomimo swojej skuteczności wciąż jest bardzo niedoceniany w naszym kraju. Od wagglera różni się dociążeniem, nie ma on dodatkowego obciążenia w korpusie. Żeby prawidłowo wyważyć spławik należy całe obciążenie podane w opisie slidera założyć na żyłkę. Sliderów w związku z tym używamy na łowiskach głębokich i bardzo głębokich, świetnie sprawdzą się na fali i wietrze – duża ilość obciążania przy dnie potrafi stawić opór fali. Sliderami bardzo fajnie łowi się także na delikatna przepływankę (przynajmniej w wykonaniu angielskich wędkarzy bo sam wciąż doskonalę tą metodę:) ).
2.1 Slider Champion Bream:
Klasycznie wykonany slider, lakierowany korpus z balsy antena z pawiego pióra wraz z adapterem do anteny leszczowej oraz pustej.
Slider Champion Bream produkowany jest w bardzo szerokiej gamie gramatur: 2+4g – 2+6g – 2+8g – 2+10g – 2+12g – 4+14g – 4+18 g.
Wielkość spławika dobieramy pod kątem głębokości łowiska, odległości oraz wystąpienia fali/uciągu.
Montaż spławiak odbywa się przy pomocy gumowego adaptera który zakładamy na mosiężny bagnet.
2.2 Carbon Slider:
Drugi obok Carbon Matcha spłwik odległościowy z anteną wykonaną z włókna węglowego.
Świetnie wykonany i bardzo estetycznie wykończony slider.
Carbon slider w zestawie wyposażony jest w dwie puste anteny koloru żółtego i czerwonego.
Dostępny w gramaturach 4+8g – 4+10g – 4+12g – 4+14 g.
z wędkarskim pozdrowieniem
Mateusz Przebięda