Popularność niektórych rodzajów glin jest od lat niesłabnąca. Przykładem może być glina argile czy ziemia bełchatowska. Ostatnie lata są okresem, w którym coraz częściej każdy z nas zaczął stosować glinę „double leam”. Czym dokładnie jest więc double leam? Wg oryginalnej receptury rozpropagowanej przez firmę Sensas jest to mieszanka dwóch produktów: gliny rozpraszającej de some oraz kleju typu liant a coller wymieszanych ze sobą w stosunku 8:1. Każdy z nas może samodzielnie wykonać taką glinę.
Efektem tego połączenia jest dobrze klejąca glina, która po uformowaniu w kule bardzo szybko rozprasza się na dnie. Tak przygotowana glina jest idealna do podania i właściwej prezentacji robactwa zanętowego przede wszystkim jokersa. Moim zdaniem nie można jednak zapominać o jej innych zastosowaniach w artykule tym postaram się możliwie wyczerpująco opisać możliwe rozwiązania przy użyciu double leam. Zacznę jednak od omówienia swojego produktu, który delikatnie różni się od opisu przedstawionego powwyżej dlatego też, nazwałem go gliną wiążącą „double leam” (w dalszej części artykułu będę stosował skrócona nazwę GN double leam). W czystej postaci posiada ona typowe właściwości double leam – dobrą kleistość, spory potencjał smużący, łatwość rozpraszania na dnie, z drugiej jednak strony posiada cechy gliny wiążącej: znaczny ciężar, duży potencjał wydłużania swojej pracy po dowilżeniu i doklejeniu (czego nie można powiedzieć o np. o glinie argile). Dzieje się tak za sprawą różnicy w składzie frakcyjnym gliny. Dominującą frakcją ziarna w glinie GN double leam jest pył (0,002-0.063 mm) jest on drobniejszy niż w przypadku argili czy de somy, a dodatkowo w double leam’ie spaja go znaczcie większa ilość iłu w ilości około 30%-35%.
Kilka zdań opisu powyżej dobitnie wskazuje, że GN double leam wyraźnie różni się od innych moich glin, a jej właściwości fizyczne predysponują ją do całej gamy możliwych rozwiązań. W dalszej części tekstu przedstawię użycie double leam’a w kontekście: (I) podania robactwa zanętowego, (II) podania zanęty.
I. Nośnik robactwa zanętowego:
GN double leam jest najlepszym nośnikiem jokersa na łowiskach o twardym dnie. Dzięki kleistości tej gliny z łatwością zagnieciemy w niej średnie ilości jokersa (stosunek robactwo glina 1:5) bez ryzyka zgniecenia delikatnych larw. Jeśli zamierzamy podać duże ilości towaru (np. stosunek robactwo glina 1:2) glinę musimy uprzednio zagęścić collerem lub w ostateczności bentonitem.
Skoro poruszyłem już temat bentonitu to jego dodatek wyraźnie przekłada się na wydłużenie pracy kul. Kule uformowane w postaci czystej będą rozpraszać się na dnie ok. 5-8 min. Dodatek 50 g bentonitu na 1kg gliny wydłuża pracę do około 20 min. Zwiększenie ilości bentonitu do 100 g opóźnia rozmywanie kuli do około 50 min. Czas ten można jeszcze delikatnie wydłużyć dokładnie dowilżając glinę i formując powoli zdarte jednolite kule. Kule o długim czasie rozmywania najcześciej pełna funkcje kul “bonusowych”, czyli posidają w sobie duże ilości towaru. Wydłużony czas rozmywania kul zapobiegnie szybkiem nasyceniu ryb. Bentonit można dodawać do gliny już po dodaniu jokersa, należy jednak pamiętać, że najpewniej uśmiercimy wtedy większość larw, w niektórych przypadkach może być to naszym celem. Innym sposobem uśmiercenia larw, a przy okazji wydłużenia czasu rozmywania kuli jest rozproszenie jokersa bentonitem przed dodaniem go do gliny.
II. Nośnik zanęty
Podanie robactwa w double leam’ie można uznać za duminujące zadanie tej gliny i faktycznie jest do tego używana najczęściej. Często jednak zapominamy, że jest to również zankomitym nośnikiem zanęty. Wspomniałem już, że glina ta doskonale smuży, jest ciężka, a kule z niej uformowane szybko rozmywają się na dnie. Będzie wiec idealna do wyścielenia głębokich łowisk dywanem ubogim w zanętę i robactwo.
Jej duży ciężar będzie też atutem na wodach bieżących o niewielkim i średnim uciągu do około 10 g. Aby wydłużyć jej pracę kule należy dokleić bentonitem. Kule oparte na GN double leam sklejone bentonitem i połączone z dobrze dowilżoną zanętą rzeczną będą rozmywać się nawet przez 1,5 – 2 h, a oderwane frakcje będą przylegać do dna.
Wydłużony czas rozmywania kul można także wykorzystać na łowiskach z wodą stojącą na których: (I) nie chcemy tracić czasu na donecanie, (II) ryby wpływają w zanętę z opóźnieniem, (III) docenianie płoszy ryby. We wszystkich tych przypadkach glinę argile zastępuje GN double Leam.
Podsumowując GN double leam to bardzo uniwersalna glina. Sprawdzi się zarówno jako nośnik robactwa jak i zanęty. Możemy ją bez obaw użyć na wodach stojących o twardym dnie jak i wodach płynących o powolnym i średnim uciągu. To czy kule będą szybko rozpraszać się, czy też będą dywanować zależy od ilości wody, która dowilżymy glinę, a także od objętości bentonitu którym ja skleimy. Pełny wachlarz możliwości, ograniczony właściwie tylko przez nasza kreatywność sprawia, iż uważam tą glinę za najbardzije uniwersalną w swojej ofercie.
z wędkarskim pozdrowieniem
Mateusz Przebięda