Kastery obok konopi stanowią jedną z najbardziej niedocenianych przynęt przez rodzimych wędkarzy. Tymczasem w wielu przypadkach są wskazane (selekcja i pogrubienie ryby zwłaszcza płoci) lub wręcz niezastąpione (łowienie leszczy). W moim poprzednim artykule „kastery cz. 1 – produkcja i przechowywanie” opisałem dokładnie jak samodzielnie przygotować kastery, a także właściwie przechować je do momentu ich użycia. Natomiast w niniejszym tekście chciałbym skupić się na kasterach w aspekcie aplikacyjnym, rozumianych jako przynęta zanętowa i haczykowa.
- Przygotowanie robaków
Bez względu na to czy nasze kokony użyjemy jako przynętę zanętową czy haczykową po przybyciu nad wodę kastery musimy dokładnie wypłukać. Samodzielnie przygotowane poczwarki będziemy przechowywać w wodzie z kolei towar zamawiany dotrze do nas w próżniowo pakowanym worku.
W obydwu przypadkach kokony musimy przesypać na sitko i przelać je kilkukrotnie świeżą wodą tak, aby usunąć zapach amoniaku.
Następnie poczwarki przesypujemy do pojemnika ze świeżą wodą i w takim stanie przetrzymujemy na łowisku.
- Kastery jako przynęta zanętowa
Kastery jak już wspomniałem wcześniej są bardzo wskazane przy połowach leszczy, płoci bardzo lubią je także chociażby karpie, karasie, klenie, niemniej jednak ja osobiście najczęściej stosuje je przy połowach dwóch pierwszych gatunków. W łowisko kokony możemy podać na dwa sposoby w postaci luźnej oraz w kulach. To jaką wybierzemy opcje po części zależy od charakterystyki łowiska, a po części od preferencji ryb względem prezentacji przynęty.
a. Przynęta luźna – luźną przynętę możemy podać na łowiskach płytkich i bez uciągu. Musimy mieć pewność, że przynęta szybko dotrze do dna, dokładnie w miejscu gdzie nęcimy i pozostanie tam. Przynętę w podstacji luźnej podajemy kubkiem lub procą.
Najczęściej właśnie kastery podaje kubkiem, przy okazji nie zaszkodzi pomieszać je np. z ciętymi robakami (leszcze) lub konopiom (płocie).
Niemniej jednak często skuteczniejsze jest częste podawanie procą kilku kokonów.
Jest to zwłaszcza skuteczne przy połowie płoci, zanęta pracująca na dnie oraz kastery spadające z góry potrafią wprowadzić płotki w amok. Dodatkowo strzelanie kasterami pozwala sprowadzić do dna ryby, które stoją w toni i nie bardzo chcą schodzić do dna w nasze pole nęcenia.
b. Przynęta w kulach – Kastery w kulach podajemy w łowiskach głębokich lub z uciągiem.
We wszystkich tych przypadkach, w których grozi nam nieprecyzyjne podanie przynęty lub jej potencjalne wymycie, poczwarki należy podać w kulach.
- Kastery jako przynęta haczykowa
Kokony to świetna i bardzo selektywna przynęta. Zdecydowanie rzadziej podejmowana jest przez mniejsze osobniki, stanowią natomiast przysmak dorodnych płoci i leszczy.
Pomimo, iż kastery mają twardą osłonkę są przynętami względnie delikatnymi, dlatego też należy zakładać je z uwagą na haczyki o cienkim drucie.
Poczwarki przebijam za krawędź kokonu od strony otworu gębowego.
z wędkarskim pozdrowieniem
Mateusz Przebięda