Po publikacji filmu Przegląd modyfikacji wagglerów/sliderów Dino otrzymałem od Was sporo zapytań na temat budowy/wykonania spławików matchowych Dino. Zdaje sobie sprawę, że ciężko pokazać wszystkie detale na filmie, zwłaszcza jeśli staram się przygotowywać swoje materiały w możliwie najbardziej zwięzły sposób.
Dlatego też w niniejszym tekście chciałbym jeszcze raz szczegółowo omówić budowę spławików odległościowych Dino na podstawie modelu Specjal, tak aby aby zobrazować Wam wszystskie „smaczki” związane z jego budową/wykonaniem.
Dino Specjal to klasycznie wykonany waggler. Produkowany jest w szerokiej gamie gramatur od 8-20 g. Daje nam to możliwość doboru wielkości spławika w zależności od odległości łowienia oraz warunków atmosferycznych. Generalnie wagggler ten przeznaczony jest do połowu na dystansie od 30 do 50 m. Najcięższymi gramaturami poradzimy sobie nawet na największej fali i huraganowym wietrze. Proponuje abyśmy przyjrzeli się teraz budowie spławika a konkretnie jego: (I) obciążaniu, (II) korpusowi, (III) adapterowi, (IV) wymiennym anteną.
I. Ociążenie
Specjal to typowy waggler tak więc w startowej konfiguracji do jego prawidłowego wyważenia potrzeba około 0,75 g obciążenia. W razie potrzeby możemy cześć talerzyków wbudowanych w podstawę spławika zdjąć, a jego równowartość wagową umieścić na żyłce. W najlżejszych wersjach (8-10g) znajdziecie około 3 gr obciążania.
Od modelu 12 g w górę ilość obciążenia możliwego do zdjęcia znacznie wzrasta i wynosi 6-7 g, co daje nam niesamowitą paletę możliwości w kontekście zakotwiczenia zestawu w miejscu jak również stabilnej prezentacji przynęty. Np. ściągając z wagglera 4 gr obciążenia i ustawiając jego równowartość tuż nad dnem gasimy nasz zestaw i mamy możliwość idealnej prezentacji przynęty przy połowach leszczy.
II. Korpus
Korpus wykonany z balsy, pokryty jest wieloma warstwami lakierów bardzo podobnych do tych, którymi niegdyś malowało się parkiety. W efekcie otrzymujemy błyszczącą, niesamowicie twardą, odporną na wodę, zarysowania i uderzenia powierzchnię.
Pomijając funkcję ochroną lakieru, samo wykonanie korpusu bardzo cieszy oko, głębsze warstwy lakieru wyglądają jak języki ognia.
III. Adapter
We wszystkich dostępnych obecnie wagglerach zastosowane są nowe opatentowane przed Dino adaptery. Maja one formę rurki o średnicy 3 mm, która wklejona jest na około 3,5 cm w pawie pióro.
Adaptery wykonano z twardego, ale elastycznego plastiku. Tworzywo to bardzo przypomina materiał, z którego produkowane są strzykawki medyczne. W efekcie otrzymujemy adapter odporny na wyrwania i pęknięcia.
Przy pomocy tego adaptera możemy używać dwóch typów anten: leszczowej, pustej.
IV. Anteny
W Specjalach możemy korzystać z 3 typów anten: (a) leszczowej, którą montujemy w specjalny silikon wklejony z adapter, (b) pustej montowanej na adapter, każda pusta antena dobierana jest indywidualnie do adaptera, tak aby nasuwała się z wyczuwalnym oporem, (c) tubowa którą montujemy bezpośrednio na pawie pióro.
Osobiście w 90% przypadków używam anten leszczowych, przez ten sezon wykonując około tysiąc pięćset rzutów nie zgubiłem żadnej anteny! Przy odpowiednim doborze anteny pustej do adaptera również jestem w stanie udzielić wam 100% gwarancji na pewność montażu tej anteny.
Inne spławiki odległościowe Dino wykonane są analogiczne do Spacjala, dlatego też nie ma sensu skupiać się na każdym modelu z osobna. Mam nadzieję, że ten tekst całkowicie wyczerpał temat budowy/funkcjonalności wagglerów/sliderów Dino. Moja prywatna opina jest taka, że za cenę 24,49 zł otrzymujemy jedną z najlepszych konstrukcji na rynku.
z wędkarskim pozdrowieniem
Mateusz Przebięda