Kiwak czy Kiwok? Wertując strony internetowe obie te nazwy wykorzystywane są wymiennie w stosunku do tego samego urządzenia. Biorąc jednak pod uwagę zasady poprawnej polszczyzny moim zdaniem poprawnym terminem będzie kiwak i tą nazwę będę stosował w dalszej części tekstu. Tak wiec kiwakiem nazywamy sygnalizator brań w wędkach podlodowych montowany na końcówce szczytówki. Przez lata kiwaki przeszły prawdziwą rewolucje materiałową. Z książek, które czytałem w szkole podstawowej pamiętam wychwalane kiwaczki w sierści dzika czy późniejsze z metalowych pręcików. Ostatnie 10 lat przyniosło prawdziwy przełom w kwestii zastosowanych materiałów, a prym wśród kiwaków wiodą te wykonane z różnego rodzaju tworzyw sztucznych.
Mnogość różnych modeli kiwaków ich sztywności, długości może wprawić nawet bardziej doświadczonych wędkarzy w zakłopotanie. Sam również miałem ten problem do momentu aż Darek Jankowski nie pokazał mi swoich kiwaczków. Darek, który jest indywidualnym Mistrzem Polski w dyscyplinie podlodowej produkuje dwa rodzaje kiwaków, którymi poradzimy sobie właściwie w każdych warunkach łowiąc wyczynowymi mormyszkami w rozmiarach 2,5 mm – 4 mm. Jednak zanim przejdziemy do omówienia kiwaków przyjrzyjmy się bliżej ich budowie.
Budowa samego kiwaka pozornie jest bardzo prosta składa się korpusu kiwaka oraz gumki mocującej.
Korpus kiwaka
Korpus stanowi centralną część kiwaka. Charakter materiału, a konkretnie jego elastyczność i twardość decydują o pracy kiwaka oraz sposobie prezentacji naszej mormyszki oraz przynęty. Sam materiał oprócz odpowiedniej pracy musi być również odporny na warunki atmosferyczne. Darek w rozmowie ze mną stwierdził, iż bardzo dużo czasu poświecił na wyselekcjonowanie tworzywa z którego wykonał kiwaki. W tracie testów starał się ekstremalnie potraktować próbki materiału. Darek najpierw mroził je do -20oC, a następnie natychmiast przekładał je do wrzątku. Okazało się, że tylko jeden rodzaj materiału przetrwał taką próbę bez szwanku i to właśnie z niego Darek produkuje swoje Kiwaki.
Kolejna ważna sprawa to proces produkcji kiwaków. Na rynku jest wiele doskonałych produktów wykonanych ręcznie, ale w grucie rzeczy bardzo ciężko zachować wówczas powtarzalność produktu i musimy każdorazowo dobierać indywidualnie kiwak do mormyszki. Kiwaki Darka wycinane są laserowo, dzięki czemu każdy korpus jest identyczny, a zamieniając kiwaki jednego rodzaju między sobą za każdym razem otrzymamy takie samo ugięcie i pracę.
Wykończenie korpusów jest bardzo staranne i estetyczne. Żyłka prowadzona jest dwoma otworami w środku oraz na końcu korpusu. Na zwieńczeniu kiwaka domalowano czarny i czerwony pasek, który znacznie poprawia widoczność brań.
Każdy Kiwior Darka opatrzono także sygnaturą Jankes – to przydomek, jaki nadali Darkowi koledzy z jego klubu – LIWI Robaczki Tarnów.
Gumka mocująca
Jest to standardowa gumka zastosowana w wielu innych wyczynowych kiwakach na rynku. Posiada otwór do poprowadzenia przez niego żyłki. Ważne jest natomiast żeby gumka miała min. 0,5 cm długości tak, aby po każdym zacięciu nie trzeba było poprawiać kiwaka na szczytówce. Oprócz montażu gumka mocująca pozwala także na zmianę długości kiwaka np. gdy chcemy zastosować cięższą mormyszkę lub nadać jej bardziej agresywną pracę.
Przegląd kiwaków
Darek produkuje dwa rodzaje kiwaków: miekki i sztywny. Jak miałem się okazje przekonać wystarczą one w zupełności do wędkowania w każdych warunkach i do każdego rodzaju wyczynowej mormyszki. Na pierwszy rzut oka kiwaki te wyglądają podobnie maja około 11 cm długości i identyczną szerokość. Istotna różnica polega natomiast to sztywności materiału z którego są wykonane:
Kiwak miękki
Na rynku występuje wiele kiwaków przeznaczony do mormyszek powyżej 3 mm, natomiast bardzo ciężko o dobry kiwak do mormyszki 2,5 mm – 3 mm.
Kiwak miękki wg zapewnień Darka jest idealny do mormyszek w przedziale 2,5 mm do nawet 3,2 mm – wówczas należy skrócić kiwak o 1 cm.
Kiwak sztywny
Większe mormyszki 3,5 mm – 4 mm stosujemy na łowiskach głębokich lub przy szybkościowym łowieniu dobrze biorących ryb, kiedy nie chcemy tracić czasu na opadanie przynęty.
Przy mormyszkach 4 mm kiwak, należy skrócić w celu otrzymania optymalnego jego ugięcia. Kiwaki w pełnej długości są idealne do „pływania” przynętą, natomiast skrócone mają wyraźnie bardziej agresywną akcję.
Celem tego artykułu była prezentacja Kiwaków Darka, w kolejnym tekście skupie się na aplikacyjnych aspektach doboru kiwaka. Osoby zainteresowane kiwakami Darka chciałem poinformować, że pojawią się w sklepie w przeciągu kilku najbliższych dni. Jankesowi chciałbym natomiast serdecznie podziękować za rozmowę, a także recenzję tekstu.
z wędarskim pozdrowieniem
Mateusz Przebięda
Dariusz Jankowski – “Jankes”