Spławiki odległościowe Dino są wizytówką firmy. Świetnie wykonane trwałe i funkcjonalne. Cechy te sprawiły, że szybko zadomowiły się na naszym rynku, a liczba ich użytkowników wzrasta z każdym dniem. Na rok 2016 producent spławików-Denes Lorincz wprowadził istotne zmiany do wybranych modeli, dzięki czemu osiągnęły one doskonałość.
W niniejszym tekście chciałbym opisać modyfikacje modeli Wagler 2 i Slider Champion Bream.
Waggler 2
Historycznie jest to pierwszy odległościowy spławik wyprodukowany przez Denesa. Od początku wyposażony był w antenkę leszczową, która ma za zadanie sygnalizować najdelikatniejsze brania.
Nawiasem pisząc Dino do spółki z Erdei’em Atilą prawdopodobnie jako pierwsi stosowali takie anteny. Waggler 2 występuje w gramaturach 4g, 5g, 6, 7g. Dedykowany jest do łowienie na niewielkich odległościach pomiędzy 15, a 25 m. Zmiany wprodzone w spławiku dotyczą systemu montażu anten oraz ich typów. Dotychczas w Waggglerach 2 montowany był klasyczny adapter. Tego typu konstrukcja występuje we wszystkich innych wagglerach na rynku. Co jest oczywiste adapter ten obarczony był również typowymi dla niego wadami: (I) wypadanie anten – problem z dopasowywaniem się adaptera do antenki, (II) wyrwanie adaptera podczas zmiany anteny – płytko osadzony adapter, (III) wyrwanie adaptera w trakcie rzutu podczas „świszczących” rzutów – również wynika to z płytkiego montażu adaptera.
Teraz możecie zapomnieć o w/w problemach. Nowy adapter na formę cienkiej półelastycznej rurki głęboko wklejonej w pióro. Do adaptera montujemy tylko i wyłącznie anteny leszczowe w zestawie znajdziecie 2 takie anteny: 2,7 mm i 3 mm. Dobór anteny zależy od odległości wędkowania oraz wielkości i intensywności żerowania ryb.
Same antenki „wchodzą” w adapter na głębokość około 3 cm! Pręcik wsuwa się w rurkę na wcisk, dzięki czemu nie ma absolutnie żadnego ryzyka wypadnięcia anteny. Jest to unikatowy i opatentowany przez Dina system montażu anten.
Slider Champion Bream
Z powstaniem tego spławika wiąże się bardzo ciekawa historia. Otóż Alan Scothorn-serdeczny przyjaciel Dina podczas treningów przed spławikowymi MŚ na jeziorze Valance (w pobliżu którego mieszka Denes) miał gigantyczne problemy z zacinaniem delikatnych brań. Alan używał typowego angielskiego slidera z pawiego pióra bez żadnego dodatkowego zwieńczenia. Na prośbę Alana Dino na szybko poprzerabiał jego slidery. Skrócił pawie pióro o połowę i wstawiał tam anteny leszczowe. Finalnie Alan zdobył tytuł Mistrza świata, a slider zyskał nazwę Champion Bream. Model ten przeznaczony jest do wędkowania przede wszytskim na głębokich łowiskach, zaś szeroka gama gramatur w przedziale: 2+4g – 4+14 g pozwala na wędkowanie na odległościach od 20 m do 45 m.
Slider ten do końca ubiegłego roku wyposażony był adaptery identyczne jak ten z Wagglera 2. W tegorocznych modelach montowane są nowe typy adaptera znane m.in. z logiców i specjali. Sam adapter ma formę długiej na 3,5 cm tulejki, która niemal w całości wklejona jest w pawie w pióro.
Materiał z którego wykonana jest tuleja to elastyczny plastik. Ugina się on lub rozszerza podczas montażu antenki na/w adapter. W adapter wklejona jest silikon do montażu anteny leszczowej, a antenę klasyczną montujemy na adapter.
Kolejna modyfikacja Champion Breama polega na wymianę bagnetu montażowego. Dotychczas był to klasyczny mosiężny pręt na który należało nasunąć adapter. Takie rozwiązanie wymagało jednak posiadania adapterów co wiązało się z: (I) dodatkowymi kosztami, (II) problemami z ich okresowym brakiem adapterów Drennana u dystrybutora, (III) zużywaniem adapterów, co z moim przypadku jeden raz skończyło się zerwaniem spławika, (IV) problemami z montażem na 4g bagnety.
Z powyższych względów zdecydowaliśmy z Denesem, że na Polski rynek Slidery będą produkowane z bagnetami wyposażonymi w krętlik. Takie rozwiązanie usuwa wszystkie w/w problemy. Bardzo fajną ogóną zmianą jest wprowadzenie kompatybilności anten pomiędzy wszystkimi wagglerami i sliderami. Możemy teraz bez żadnych dodatkowych modyfikacji zastosować np. w Slider Champion breamie cienką antenkę leszczową z wagglera 2, czy tubę z Logica.
z wędkarskim pozdrowieniem
Mateusz Przebięda