Spławiki którym poświęcony jest niniejszy tekst od mniej więcej dwóch tygodni są dostępne w dystrybucji. Z wagglerami Logic i Waggler 2 mogliście już zapoznać się w filmie Podstawy metody odległościowej cz.1 i cz. 2. Natomiast Zed pojawił się w materiale Rzeczne jazie i klenie. W tym artykule chciałbym omówić szczegółowo w/w modele spławików zwłaszcza w aspekcie użytkowym, jako że zeszłej jesieni bardzo intensywnie użytkowałem każdy z nich.
Logic:
Ten model waglera jesienną poddałem bardzo ciężkim testom. Właściwie wszędzie tam gdzie musiałem używać spławika montowanego na stałe łowiłem jednym i tym samym 12 g Logic’kiem. Oddałem nim przeszło 1000 rzutów i w dalszym ciągu wygląda jak nowy.
Na lakierze nie pojawiły się pęknięcia, nie zgubiłem też żadnej anteny (przez 90% czasu łowiłem anteną leszczową do tego jeden raz tubową i pustą). Logic jest spławikiem trwałym i najzwyczajniej na świecie łowi się bardzo przyjmenie. Daleko i stabilnie lata, a dzięki wymiennym antenom świetnie sygnalizuje brania w każdymch warunkach. Wszystko to zachęciło mnie do wprowadzenia tego modelu do sprzedaży.
Sam waggler wykonany jest z naturalnych materiałów: balsy i pawiego pióra, niemniej jednak w wykonaniu nieco odbiega od najczęściej używanych na polskim rynku spławików odległościowych. Zasadnicza różnica polega na kształcie korpusu. Zazwyczaj w waglerach ma on lekko beczułkowatąobłą formę, podczas gdy w Logicu ma on kształt złączonych podstawami nieprzystających do siebie stożków.
Takie rozwiązane od razu przypadło mi do gustu. Spławik ten jest smukły, świetnie zachowuje się w locie, nie wpada w żadne zawirowania i drgania, leci do celu jak strzała. U podstawy korpusu zamontowano obciążenie w dość sporej ilości np. w modelu 12 g na żyłkę zdjąć możemy, aż 6 g obciążania. Ma to niebagatelne znaczenie podczas łowienie w ciężkich warunkach bądź w sytuacjach w których zamierzamy bardzo stabilnie podać przynętę. Korpus podobnie jak w innych wagglerach Dino pokryty jest twardym lakierem.
Długą antenę wykonano z pióra pawiego do którego zamontowano specjalny adapter służący do montażu antenek: pustej i leszczowej, dodatkowo bezpośrednio na pawie pióro mamy możliwość założenia grubej anteny tubowej.
Logic występuje w gramaturach 10g-12g-14g idealnie sprawdzi się do wędkowania pomiędzy 30-45 m.
Waggler 2:
Tak jak Logic’a można uznać za konstrukcję w pewnym sensie nietypową tak waggler 2 to klasyka w czystym wydaniu. Jest to bardzo popularny i lubiany w Polsce ołówkowy waggler.
Spławik wykonano z długiego pawiego pióra na którego zwieńczeniu wklejono plastikowy adapter do montażu anteny leszczowej oraz pustej.
Co ciekawe do tego spławika odległościowego możemy zamontować anteny z innych matchowym modeli Dino.
Bardzo ciekawie wygląda połączenie Waggler’a 2 z antena od model Master, którego efektem jest lekki blisko 60 cm spławik. Bez wątpienia żyłka zatopiona na taką głębokość, znajduje się poniżej podstawy ewentualnego przypowierzchniowego falowania, dzięki czemu nasz zestaw jest mniej podatny na dryf.
Model ten dostępny jest w gramaturach 4g-5g-6g-7g dedykowany jest do delikatnej odlegościówki na dystansie 20m-30m.
Zed:
Ostatnią nowością jest kanałowy spławik o oznaczeniu Zed. Model ten testowałem kilkukrotnie jesienią na rzece Dunajec, gdzie stosowałem go do dynamicznej przepływanki.
Jest to klasyczna bardzo pękata bombka. Korpus w takim kształcie w połączeniu z metalowym kilem świetnie stabilizuje spławik nawet przy sporych zawirowaniach wody.
Z kolei cienka plastikowa antena z jednej strony zapewnia wystarczając czułość spławika, a z drugiej pozwala na zastosowanie dużych przynęt.
Zed występuje w szerokiej gamie gramtur 0,5g-0,75g-1g-1,5g-2g-3g-4g.
Taka rozpiętość wielkości spławiak sprawia, że jest do bardzo uniwersalny model sprawdzi się do delikatniej przepływani z przytrzymaniem zarówno na niemal stojącej wodzie jak i na rzekach o niewielkim uciągu.
z wędkarskim pozdrowieniem
Mateusz Przebięda