Pudełka na przypony mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Z jednej strony pozwalają na magazynowanie nieporównywalnie większej ilości przyponów niż nawet kilka tradycyjnych portfeli. Z drugiej jednak strony zajmują one więcej miejąca niż zwykły piórnik na przypony. Moim zdaniem zarówno portfele jak i pudełka są ważnym elementem wyposażenia każdego wędkarza wyczynowego, przy czym pudełka należy traktować jako magazyn przyponów, a portfel jako podręczny zasobnik.
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pudełek na przypony w których możemy przechowywać przypony różnej długości. Do naszej dyspozycji mamy pudełka na przypony: (I) długie: 30-40 cm, (II) średnie: 20-30 cm, (III) krótkie: 10-15. W praktyce każdym z nich zmieścimy około 700 przyponów. Jednak czy na pewno potrzebujemy ich aż tyle? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam, ja osobiście w tej kwestii jestem minimalistą i uważam że ponad ilość ważniejsze jest rozsądne zaplanowanie tego co będzie nam potrzebne w sezonie.
I. Budowa i wykończenie
Pudełko ma wymiar 30 cm x 44 cm. Ramka wykonana jest z twardego drewna brzozowego. Zewnętrzna cześć pudełek wykończona jest na ciemny orzechowy kolor. Z kolei wnętrze jest jasne. Lakiery, jakimi pokryto pudełko mają zapewnić jego trwałość.
Z jednej strony zabezpieczają je przed wilgocią, a z drugiej przed wgnieceniami i głębokimi zarysowaniami. Bardzo ważne było dla mnie także, żeby nie pozostawiały zapachu. Pudełko z zewnątrz pokryte jest czterema warstwami lakieru nominalnie używanego do zabezpieczania desek podłogowych. Taki lakier jest twardy odporny na uszkodzenia, zarysowania, łatwo się czyści i co jest równie ważne idealnie kryje malowaną powierzchnię. Wewnętrzna część pudełka pokryta jest lakierem zabezpieczającym przed wilgocią.
Ramkę pudełka złożono za pomocą połączeń czopowych na tzw. zakładkę. Jest to najbardziej klasyczny, ale i najtrwalszy sposób wykonania połączeń drewnianych. Wszystkie elementy są do siebie przystające, brzegi ramek idealnie się ze sobą zgrywają. Wszystkie obrzeża pudełek wykończono półokrągłym frezem. Na froncie wygrawerowany jest napis GN Hook lenhgt Box. Na indywidualne zlecenie można dodać Wasz napis. Ja np. dodałem swoje imię i nazwisko. Zawiaski i zatrzaski montowane są przy pomocy wkrętów do brzozowej ramki. Twarde drewno jakim jest brzoza zapewnia pewny montaż zawiasków i zatrzasków. Zastosowanie miękkiego drewna np. sosnowego groziłoby możliwością przypadkowego ich wyrwania.
Do zamknięcia pudełek służą dwa solidne duże metalowe zatrzaski galwanizowane na złoty kolor. Z jednej strony zapewniają one pewne zapięcie, a z drugiej ich rozmiar pozwala na łatwą obsługę nawet przez osoby o dużych dłoniach. Zawiaski schowano do wnętrza pudełka a na zewnątrz wystaje tylko ich oś.
II. Wnętrze
Przestrzeń użytkowa ma rozmiar 42×28. Wewnątrz pudełka znajdziemy rzędy pręcików służących do rozpinania przyponów o długościach 40 cm, 30 cm, 25 cm, 20 cm, 15 cm.
Same pręciki mają około 25 mm długości i są zwieńczone łebkiem, który zabezpiecza przypon przed zsunięciem. Na pojedynczy pręcik w zależności od wielkości haczyka zmieścimy od 15 do 25 przyponów.
Pod listwą z pręcikami znajdują się tabelki służące do opisu przyponu: rodzaju i wielkości haczyka oraz grubości żyłki. Tabela została wykonana w formie grafiki na drewnie.
Należy uzupełniać je ołówkiem, jest to ważne z kilku powodów: (I) wpis ołówkiem jest bardzo prosty, nie ma problemu z rozmazywaniem czy wysychaniem tuszu jak w przypadku foliowanej powierzchni, (II) wpis ołówkiem można zmazać/zmienić, (III) taki wpis jest odporny na wodę nie ma ryzyka jego rozmoknięcia, (IV) zwyczajnie moim zdaniem wygląda estetycznie.
W pudełku znajdziecie najwięcej pręcików dedykowanych dla przyponów 40 cm – 12 szt. Jest to spowodowane faktem, iż przypony tej długości używamy do wędkowania na rzekach oraz na odległościówkę, co wymusza na nas posiadanie bardzo szerokiej gamy przyponów charakteryzujących się różną grubością żyłki, a także wielkością i mocą haczyków. Po 6 Pręcików przywidziano na przypony 30 cm i 25 cm.
Dłuższe przyponu sprawdzą się na niewielkich uciągach oraz przy połowach leszczy na wodzie stojącej gdzie musimy stabilnie podać przynętę. Z kolei krótsze będą świetne do łowienia delikatnie żerujących płoci kiedy musimy zadbać o bardzo powoly, naturalny opad przynęty. Dla 15 cm i 20 cm przyponów dedykowanych jest po 5 pręcików. Przypony 20 cm sprawdzą się przy dobrym żerowaniu ryb. Z kolei 15 cm przyponu użyjemy do połowu bardzo dobrze żerujących ryb, tam gdzie nie wskazane jest tracenie czasu na długi opad przynęty. Jest to też odpowiednia długość do połowu uklei.
III. Wiązanie przyponów
Na ramce nawiercono i opisano 6 otworów w których obsadza się pręciki służące do wiązania przyponów o długościach 15 cm, 20 cm, 25 cm, 30 cm, 40 cm. Pręciki mają gładkie wykończenie dzięki czemu łatwo zsuwamy z nich przypony. Po zakończeniu wiązania przyponów pręciku przyczepiamy do magnesu znajdującego się na ściance wewnętrznej ramki. Magnes ten może także służyć do przechowywania zerwanych haczyków.
Podsumowując GN hook lenght Box w moim odczuciu jest produktem wykonanym funkcjonalnie i estetycznie. Zapewnia on możliwość magazynowania wszystkich najbardziej potrzebnych długości przyponów w jednym miejscu. Dedykowany jest dla najbardziej wymagających zawodników ceniących sobie jakość wykonania. Produkt można wykończyć indywidualnie zaopatrzając go w imię i nazwisko właściciela czy logotyp klubu. Myślę też że świetnie sprawdzi się np. jako upominek. Pudełka dostępne są w sklepie, zakładka Pudełka GN.
z wędkarskim pozdrowieniem
Mateusz Przebięda