Oblicze sportowego wędkarstwa podlodowego największą swoją zmianę dokonało pod koniec lat 90-tych, kiedy to zrezygnowano połowów wędką wyposażoną w spławik, a postawiono na wędkowanie przy pomocy wędek uzbrojonych w mormyszki. Mormyszki przywędrowały do nas z Rosji. Pierwotnie imitować miały kiełże, które wykonywano się z ołowiu uformowanego na kształt łuku o półkolistym przekroju. Do dnia dzisiejszego przynęty te przeszły sporą metamorfozę zarówno w kontekście kształtów jak i materiałów z których są wykonane. W Polsce produkcja mormyszek zajmuje się kilku zawodników ja osobiście od dwóch sezonów wędkuje mormyszkami wykonanymi przez Darka Jankowskiego.
Darek jest aktualnym indywidualnym Mistrzem Polski w dyscyplinie podlodowej, dwukrotnym drużynowym v-ce Mistrzem Świata, ale przede wszystkim znakomitych fachowcem z spod ręki którego wychodzą niesamowite produkty o najwyższej dostępnej na rynku jakości. Z jego mormyszek korzystają członkowie kadry i najlepszej podlodowej drużyny w kraju – LIWI Robaczki Tarnów.
Zanim przejdę do omówienia poszczególnych mormyszek chciałbym ogólnie przedstawić jak wykonane są poszczególne elementy każdej z nich: korpus, haczyk, igielit.
- Korpus
Wszystkie korpusy w mormyszkach Darka maja kulisty kształt, rożną się one między sobą wielkością oraz sposobem wykończenia. Korpusy wykonane są w czterech wielkościach 2,5 mm, 3 mm, 3,5 mm oraz 4 mm. Natomiast jeśli chodzi o sposób wykończenia to wyróżniamy mormyszki poddane obróbce galwanicznej oraz malowane. Dodatkowo niektóre z nich posiadają także kropkę (akcent) dołożoną od strony haczyka.
a) Mormyszki galwanizowane
Mormyszki galwanizowane mają klastyczne metaliczne barwy. Galwanizacja polega na elektrolitycznym osadzeniu powłoki z jednego metalu na drugim. Takie połączenie jest niezwykle trwałe.
Powłoka taka nie ulega starciu czy uszkodzeniu. W praktyce galwanizacja oznacza nałożenie na wolfram cienkiej warstwy miedzy, niklu, srebra.
b) Mormyszki lakierowane
Mormyszki lakierowane wykończone są najczęściej w wielu fantazyjnych kolorach tzw. fluo. Jak zapewnia Darek wszystkie jego mormyszki pokryte są farbami najwyższej jakości.
Większość z nich oprócz pięknego połysku jest również fosforyzująca i doskonale świeci w ciemności.
Ma to niebagatelne znacznie w wypadkach gdy na lodzie zalega śnieg a do wody nie przenika światło, ryby mogą wówczas łatwiej zlokalizować naszą przynętę.
- Igielit
Igielit osadzany jest w mormyszkach w otworach prowadzących żyłkę przez korpus. Jego celem jest zabezpieczenie żyłki przed uszkodzeniem/obcięciem w trakcie holu ryby.
Darek poinformował mnie, iż w jego mormyszkach montowany jest odmienny igielit od tych, które możemy spotkać w innych mormyszkach na rynku. Są to igielity o podwójnym oplocie dzięki czemu nawet przy holu setek ryb nie ulegnie on przecięciu.
- Haczyk
Wszystkie haczyki w mormyszkach Darka są specjalnie dobrane pod kontem optymalnej grubości drutu, wielkości, wytrzymałości. Haczyki te pozostaną ostre nawet po wyjęciu kilkuset ryb. Sam haczyk jest bardzo starannie wlutowany w mormyszkę pod kontem 100o względem otwory prowadzącego żyłkę.
Lut haczyka wykonany jest ze stopu cyny złota i srebra dzięki czemu jest wyjątkowo trwały. Wielkość haczyka zmienia się wraz z wielkości korpusu:
16 – 4 mm 18 – 3,5 mm 20 – 3 mm 22 – 2,5 mm
Przegląd Mormyszek
a) Mormyszki galwanizowane
Darek produkuje mormyszki z powloką galwaniczną w trzech najpopularniejszych kolorach miedzianym, srebrnym oraz złotym. Są to klasyczne wzory sprawdzą się świetnie przez cały sezon, doskonałe zarówno przy połowach płoci jak i okoni.
Produkowane w czterech rozmiarach 2,5 mm, 3 mm, 3,5 mm, 4 mm.
b) Mormyszki lakierowane
Ikra
Mormyszka w kolorze pomarańczowym, ma imitować ikrę ryb świetnie sprawdzi się przede wszystkim przy połowach okoni choć w wielu przypadkach jest niezastąpiona na płocie.
Lakier z fosforem w ciemności daje jasne jednorodne światło o barwie pomarańczowo czerwonej.
Seledyn
Mormyszka wykonana podobnie do ikry. Jednolity korpus pomalowano na seledynowy kolor.
To co odróżnia ja do ikry to oprócz koloru to pomarańczowy akcent pod kulką. W ciemności świeci na seledynowo – korpus i pomarańczowo – akcent. Jest to model dedykowany do połowu okonia.
Pinka żółta
Mormyszka ta ma imitować w wodzie pinkę w kolorze żółtym. Korpus pokryty błyszczącym tonalnym lakierem o barwie żółtej.
W ciemności świeci na seledynowy kolor przy czym mormyszka sprawia wówczas wrażenie pokrytej brokatem. Dedykowana do połowu płoci.
Pinka fluo
Mormyszka wykonana podobnie do pinki żółtej przy czym model ten ma imitować pinki w kolorze fluo. Pokryta lakierem tonalnym w barwie fluo. W ciemności świeci na pomarańczowy kolor przy czym mormyszka sprawia wówczas wrażenie pokrytej brokatem.
Jest to ulubiona mormyszka Darka. Dedykowana do połowu płoci.
Kiler
Bardzo ciekawa mormyszka w barwie fioletowej. Korpus pokryty farbą z brokatem. Poniżej korpusu znajduje się seledynowy akcent który świeci na ten sam kolor w ciemności. Model ten świetnie sprawdził się w tym roku na ostatnim lodzie przy połowie leszczy.
W tym roku oferta mormyszek zostanie jeszcze uzupełniona o jeden model, który wkrótce zostanie zaprezentowany. Wszystkie mormyszki Darka do końca tygodnia będą dostępne w moim sklepie. Darkowi chciałbym serdecznie podziękować za rozmowę oraz recenzję tekstu.
z wędkarskim pozdrowieniem
Mateusz Przebięda
Dariusz Jankowski