Glina Argile

Glina argile jest obok ziemi bełchatowskiej produktem który używam zdecydowanie najczęściej. Jej podstawowe właściwości fizyczne to drobna pylasta frakcja i stosunkowa dobra kleistość. Argila łączy w sobie właściwości glin rozpraszających i wiążących. Właściwości te predysponują tą gline do użycia na łowiskach o wodzie stojącej i wolnopłynącej. Dzięki jej dużej uniwersalności używać ją na wiele sposobów. Z powodzeniem wykorzystamy argile do dywanowego podania zanęty spożywczej i jokersa jak równeiż do formowania tzw. "kul bonusowych". Wszystko zależy on naszej kreatywności jedyne czego potrzebujemy to atomizer do dowilżenia gliny, bentonit oraz trochę cierpliwości przy klejeniu kul.

 

Argile jako glinę bazową używam najczęściej przy zanętach leszczowych. Jej głównym zadaniem jest dostarczenie do dna zanęty oraz niewielkiej ilości robactwa na następnie szybkie (do 5 min) rozproszenie i utworzenie dywanu zanętowego. Wspomniana wyżej frakcja pylasta odpowiada za bardzo intensywne smużenie. Szczególnie chciałbym podkreślić potencjał chmurotwórczy argili. Jest to bardzo ważne gdyż: (I) dzięki dużej chmurze przy dnie mniejsze ryby czują się w niej bezpiecznie i chętnie żerują, (II) denna zawiesina instynktownie kojarzy się rybą z poruszonymi przez prądy denne osadami, któremu zazwyczaj towarzyszy uwolnienie pokarmu np. zagrzebanych w mule ochotek. Do dywanowania użyjemy gliny prosto z paczki bez żadnych dodatkowych zabiegów. Jeżeli chcemy, aby nasze kule dotarły do dna np. w łowiskach o głębokości 4m, argile należy dowilżyć delikatnie atomizerem, a przy formowaniu kul zwrócić uwagę aby były one jednorodne. Taki zabieg nieznacznie wydłuża także rozmywanie kul do około 7-8 minut.

 

 

Równie często używam agili przy połowie płoci. Łączę ją wtedy z ziemią bełchatowską w proporcji 1:1. Pulchną lekką ziemię dzięki dociążeniu argilą oprze się działaniu delikatnych prądów dennych. Ta mieszanka doskonale sprawdzi się zarówno jako podajnik jockersa. Po dodaniu około 50-100 ml bentonitu na 1 kg mieszanki otrzymamy glinę, która służy mi do podania tzw. kul bonusowych.

 

 

Duże ilości jockersa można dodać także w samej argili należy wtedy zagęścić ja klejem, osobiście najczęściej stosuje bentonit w ilości 100-150 ml na paczkę argili. Kule o powyższym pozwolą składzie będą rozmywać się 5 min.

 

 

W ofercie posiadam trzy rodzaje gliny argile, jasną, brune oraz ciemną. Jej odcień najeży dobrać pod kątem koloru dna, a także pory roku.

 

Glina argile jest dokładnym odpowiednikiem 4x droższego produktu konfekcjonowanego przez firmę Sensas pod nazwą Argile Humide Jaune/Brune/Noir.Glina Argile - prezentacja