MO PZW Opole - relacja

W dniach 27-28.05.2017 r na zbiorniku w Kluczborku odbyły się zawody o Mistrzostwo Okręgu PZW Opole. Przygotowania do tych zawodów rozpocząłem już 2 tygodnie wcześniej.  Polegały one na  zbieraniu informacji z nad zbiornika, co aktualnie się tam poławia oraz obserwowaniu wyników zawodów rozgrywanych bezpośrednio przed mistrzostwami.  Niestety z powodu obowiązków zawodowych nie mogłem sobie pozwolić na wcześniejszy trening, bazowałem więc na informacjach od kolegów o dość dużej ilości poławianego okonia, sporadycznie leszczy i jazi.


Na zawody wyjechałem już w piątek przed południem. Chciałem przeprowadzić krótki 3 godzinny trening sprawdzający poprawność wykonanych zestawów oraz naciągu amortyzatorów w topach. Po przyjeździe okazało się, że nad woda jest kilka osób które trenują, lecz ich wyniki nie są rewelacyjne - odławiali małe okonie i pojedyncze jazie (do 400 pkt).  Tego dnia chciałem sprawdzić, czy w łowisku są większe okonie (od 25cm wzwyż) oraz czy da się systematycznie odławiać leszczyki Złowiłem ok 40 okoni każdy średnio po 100 g, 5 leszczy w przedziale 300-600 pkt oraz jednego byczka (800g). Założenia na weekendowe zawody były takie by w sobotę powalczyć  o wynik łowiąc głównie okonie i doławiając białe ryby, natomiast na niedziele szykowałem się wyłącznie na leszcze i jazie.


W piękny sobotni poranek melduję się na zbiórce zawodów. Wystartuje w nich 53 seniorów, 6 zawodników U-25 oraz 5 Kobiet. Komputer wylosował dla mnie stanowisko A5. Byłem zadowolony z losowania ponieważ lubię wędkować w najpłytszym sektorze.


Na sobotnie łowienie przygotowałem:

1 opak gliny de some GN
2 opak gliny argile brune GN
1 opak gliny rzecznej GN


do donęcania: pół opak gliny argile brune GN i 1 opak gliny double leam GN


Zanęta: 1kg Timar Elite Spekulatus + 1kg Timar Mix Elite Valance + 125 ml pieczywa fluo Timar Mix bicolore


4 opak gliny pomieszałem ze sobą i oddzieliłem 1,5 l na kubek w którym bylo 200 ml jockersa, 100 ml ochotki haczykowej oraz 100 ml castera. Do pozostałej części gliny dodałem 2,5 litra zanęty  + przynęty zanętowe : 200 ml jockersa, 50 ml castera i 50 ml topionego białego robaka.


Na donęcenie zostawiłem sobie 3,5 l gliny, 3 l zanęty i przynęty: 450 ml jockersa, 150 ml ochotki hakowej, 350 ml castera, 250 ml gnojaka, oraz pół litra kolorowych robaków.


Ryby od razu pojawiły się w polu nęcenia i jak słusznie przypuszczałem były to okonie. Jednak nie spodziewałem sie że będą one tak duże, część z nich odpłynęła z przyponem... Przez 3 h odławiałem same okonie i 1 leszczyka. W 4 godzinie łowienia biała ryba zaczęła lepiej żerować przez co do wspomnianych sporych okonii dołowiłem jeszcze  2 jazie i 4 leszczyki przy okazji zostawiając 3 w ostatnie 10 min pod samymi nogami...  Mój wynik z tego dnia to 9795g i 2 miejsce w sektorze. Ryby donęcałem  mieszanką gliny i zanęty 2:1 z dość sporą ilością przynęt: początkowo samym jockersem, później ochotką hakową, ciętym gnojakiem i  białym robakiem.


Niedzielny poranek był jeszcze piękniejszy i od samego rana słońce mocno przypalało zawodników, co zwiastowało  wspaniałą rywalizację. Niestety los zgotował mi trudne stanowisko - A13 - gdzie dzień wcześniej z tego miejsca złowiono najmniej ryb w całej 1 turze.  Bez wielkiego optymizmu zanęciłem stanowisko tak jak dzień wcześniej. Przez pierwsze blisko 40 min zawodów miałem dwa  18 cm okonie co nie wróżyło nic dobrego. Sąsiedzi  łowili już przyzwoite leszcze a ja dalej myślałem co tu zrobić... ryby Ryby rozkręciły się po godzinie - najpierw ok 800g leszcz, następnie troszeczkę większy jaź i 5 ryb które zostały w wodzie razem z przyponami jedna po drugiej... Po chwili konsternacji doceniłem grubym robakiem, ciętym gnojakiem i jockersem podanym w glinie z zanętą 2:1 a na efekty nie trzeba było długo czekać. Ryby brały bardzo delikatnie, każde branie musiało być przeczekane. Systematycznie odławiałem leszczyki z okoniami  pomiędzy którymi zdarzały sie pojedyncze jazie. Obserwując sąsiadów z boku widziałem, że łowią więcej, zazwyczaj ok 250 pkt leszczyki. Zaryzykowałem i ostatnie 40 min donęcałem tylko zanętą z robactwem co okazało sie przysłowiowym strzałem w 10.  Po sygnale koniec zawodów miałem wrażenie, że osiągnąłem wynik na 5 sektorową. Szybkie ważenie i wynik 8970g, który dawał mi nadzieję na nieco wyższe miejsce. Idąc z wagą okazało się że różnice są niewielkie- rzędu 1 kg, ale dalej prowadziłem.  Zostały 4 osoby do zważenia i wiedziałem że będę najdalej 2, gdyż 3 ostatnie stanowiska nie łowiły tyle co ja. Przy ważeniu ryb Krzysia Szymańca  wiadomo było że wagi będą bardzo zbliżone. Ku mojej radości to ja w końcowym rozrachunku miałem o 160g więcej i mogłem cieszyć się z wygranej w sektorze.


Na zbiórce okazało się, że jedynki sektorowe z dnia poprzedniego nie połowiły  (z wyjątkiem Pawła Wlazlo) i mogłem  świętować 2 miejsce w całych zawodach. Gratulacje dla Pawła za 2 jedynki  w zawodach.Radość był ogromna, tym większa, że udało się zrealizować wszystkie założenia i plan łowienia, jak również zmazać plamę po słabym występie w jesiennym GPP na tym zbiorniku.


Towar użyty do łowienia na sobotę i niedzielę:

1 opak gliny de some GN
2 opak gliny argile brune GN
1 opak gliny rzecznej GN


do donęcania : pół opak gliny argile brune GN i 1 opak gliny double leam GN

Zanęta: 1kg Timar Mix Elite Spekulatus + 1kg Timar Mix Elite Valance + 125 ml pieczywa fluo Timar Mix bicolore


Robaki: 750 ml jockersa, 250 ml ochotki, 500 ml castera, 500 ml grubego robaka, 250 ml gnojaka.


Zestawy: żyłka główna 0,10, spławiki od 1g do 0,6g magic bream DINO, przypon 0,09 25 cm.

 

z wędkarskim pozdrowieniem
Łukasz GierakABC klasycznego feedera cz. 4
Zawody wędkarskie
26
Listopada
Poniżej zamieszczam wyniki z zawodów GN Cup z dnia 19.11.17, k...
15
Listopada
Serdecznie zapraszam na zawody "Zakończenie sezonu 2017". Impreza odb...
8
Listopada
Lista startowa została już zapełniona. W miarę ewentualnego zwalni...